بزرگترین و مجهزترین آکادمی زبان‌های خارجی در خراسان شمالی
آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی

دوره آمادگی آزمون TOEFL

خانه زبان > دوره آمادگی آزمون TOEFL
آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی

آمادگی آزمون TOEFL

تافل (به انگلیسی: TOEFL که کوتاه شده‌ی Test of English as a Foreign Language به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی است) از دیگر آزمون های معتبر زبان انگلیسی است که توسط مؤسسه ای‌تی‌اس (ETS) در دو نوع کاغذی و اینترنتی برگزار می‌شود و در بیش از نه هزار دانشگاه و مؤسسه از بیش از یکصدو سی کشور جهان معتبر و مورد پذیرش است. تافل نخستین بار در سال ۱۹۶۴ برگزار شد و پس از آن تا کنون نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده‌اند. مدرک تافل تنها دو سال اعتبار دارد.

دوره آمادگی آزمون تافل خانه زبان

آزمون کاغذی (TOEFL PBT)

در این نوع آزمون شرکت‌کنندگان باید به سوالاتی که در دفترچه سوالات قرار گرفته پاسخ دهند. این نوع از آزمون رفته‌رفته در حال منسوخ شدن است و جای خود را با آزمون اینترنتی می‌دهد. در این نوع آزمون سه مهارت شرکت‌کننده ارزیابی می‌شود:

Listening Comprehension

مهارت شنیداری

Structure and Language

ساختار زبان

Reading Comprehension

مهارت خواندن

در کنار این سه مهارت، قسمتی برای مهارت نوشتن نیز وجود دارد که در یک زمان ۳۰ دقیقه‌ای شرکت‌کننده بایستی در مورد موضوع مشخصی بنویسد. نمرات بدست آمده از هر قسمت پس از تغییر مقیاس یافتن با هم جمع‌شده و نمره کل داوطلب را مشخص می‌کند. این نمره بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ متغیر است؛ بنابراین هیچ نمره مشخصی برای قبولی یا رد شدن در این آزمون وجود ندارد و همه شرکت‌کنندگان در این آزمون نمره آزمون را دریافت خواهند کرد. نمره مورد نیاز شرکت‌کننده بسته به محلی که وی می‌خواهد نمره آزمونش را ارائه کند متفاوت است. معمولاً برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور نمره بالاتر از ۵۵۰ و برای شرکت در آزمون دکتری در داخل ایران نمره بالاتر از ۴۸۰ مورد نیاز است.

آزمون اینترنتی (TOEFL IBT)

این آزمون در اواخر ۲۰۰۵ معرفی شد و به میزان زیادی جایگزین دو نوع دیگر «مبتنی بر کامپیوتر» و «مبتنی بر دفترچه» گردید. این آزمون نخست در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار شد و از سال ۲۰۰۶ به کشورهای دیگر نیز به‌تدریج راه یافت. آزمون «مبتنی بر کامپیوتر» یا CBT در سپتامبر ۲۰۰۶ متوقف شد.

در این نوع آزمون شرکت‌کنندگان باید در تاریخ‌های مشخص‌شده در محل آزمون حاضر شده و از طریق اینترنت در آزمون شرکت کنند. این آزمون از نظر اعتبار با آزمون‌های قدیمی تافل برابری می‌کند اما تفاوت‌هایی به شرح ذیل دارد:

  • پوشش تمام مهارت های زبان در مقابل آزمون های قدیمی که بیشتر گرامر محور بودند.
  • فاصله‌ی شرکت در آزمون و دریافت مدرک حدودا دو هفته است.
  • برگزاری آزمون با تعداد دفعات بیشتر در هرماه و در نتیجه آزادی عمل متقاضیان در انتخاب زمان.

این آزمون ۴ ساعته بوده و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا چند مهارت را ارزیابی کند. در این روش برخلاف آزمون کاغذی یادداشت‌برداری مانعی ندارد. این آزمون نمی‌تواند بیشتر از یک بار در هفته برگزار شود.

البته باید دقت کرد که ممکن است یک یا چند بخش به‌صورت طولانی (طولانی‌تر از حد معمول) ارائه شوند. در این صورت مشخص نیست کدام بخش از سؤال‌ها واقعاً تصحیح‌شده و جزو نمره در نظر گرفته می‌شوند. انتخاب سؤالات تقریباً به‌صورت تصادفی است.

۱. مهارت خواندن (Reading Comprehension)

این قسمت دارای ۳ الی ۵ متن بلند با موضوعات آکادمیک که معمولاً در منابع دانشگاهی یافت می‌شوند و سؤالاتی درباره‌ی آیت متون است. سؤالات بیشتر در مورد موضوع کلی متن، جزئیات، برداشت‌ها، شکل دیگر بیان جملات، جایگذاری جملات و واژه‌های مترادف می‌باشد. در آزمون ibt دانشجو به مهارت‌هایی چون خلاصه‌برداری، برداشت سریع ایده‌های اصلی و جدول‌بندی نیاز دارد. به‌طورکلی نیازی به اطلاعات قبلی در مورد متن نیست اما اطلاعات قبلی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

۲. مهارت شنیداری (Listening Comprehension)

این بخش شامل شش فایل صوتی می‌باشد؛ دو مکالمهٔ دانشجویی و چهار موقعیت کلاس درس دانشگاهی و بحث‌های آکادمیک.

۳. مهارت گفتاری (Speaking Comprehension)

این بخش مجموعاً شامل شش قسمت است؛ دو قسمت مستقل که در هرکدام از آن‌ها یک سؤال دربارهٔ زندگی آکادمیک مطرح می‌شود و دانشجو باید در مورد آن صحبت کند. چهار قسمت هم به صورت مجتمع است که بخش‌های reading,listening همراه با بخش speaking وجود دارد. در این بخش‌ها دانشجو باید در مورد خلاصهٔ متنی که می‌خواند یا می‌شنود یا ایده‌های جدید خود در مورد این متون صحبت کند. این صحبت‌ها باید دقیق، واضح و دارای تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات ارائه شده باشد.

۴. مهارت نوشتاری (Writing Comprehension)

این بخش شامل دو قسمت است. یک قسمت مجتمع و یک قسمت مستقل. در بخش مجتمع دانشجو باید متن آکادمیکی را بخواند، سپس به ادامهٔ آن گوش دهد و بعد از آن نظرات خود را در مورد متن بنویسد. در بخش مستقل نیز دانشجو یک مقالهٔ شخصی در مورد سؤال ارائه شده می‌نویسد.

نمره هر یک از مهارت‌ها بین ۰ تا ۳۰ بوده و در مجموع نمره بین ۰ تا ۱۲۰ است. نمره ۷۹ یا ۸۰ این آزمون معادل ۵۵۰ آزمون کاغذی شناخته می‌شود که برای ورود به اکثر دانشگاه‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی مورد نیاز است.